Naturalnebieganie.pl

Artykuły

Autor: Redakcja
Data: 19.09.2022
Altra Olympus – prawdziwa trailowa rodzina

Jeśli jeden Olympus to za mało, mamy dobrą wiadomość! Rodzina tego najchętniej wybieranego modelu powiększa się o dwie kolejne propozycje. Do odświeżonego Olympusa 5 dołączają nowi, bardzo solidni trekkingowi bracia – Olympus 5 Hike Low GTX i Olympus 5 Hike Mid GTX. Każdy z nich posiada odrębne przeznaczenie i charakterystyczne cechy. Weźmy więc pod lupę każdy model z osobna i sprawdźmy, w jakich warunkach będzie mu najlepiej!

 

Buty do biegania w terenie Olympus 5

Śmiało można go określić mianem kultowego. Jeden z najchętniej wybieranych butów trailowych, prawdziwa „twarz” marki Altra. Jesienno-zimowa kolekcja na 2022 r. zapowiada się niezwykle ciekawie właśnie ze względu na nowego Olympusa. „Piątka” to przede wszystkim niezmienna, bardzo duża amortyzacja (33 mm), Vibram MegaGrip w podeszwie oraz ceniony bieżnik TrailClaw sprawdzający się w trudnym terenie oraz przy niesprzyjających warunkach pogodowych. Sama podeszwa jest wyposażona w dobrze znany system InnerFlex, który zapewnia elastyczność i naturalne przetaczanie stóp przy kontakcie z podłożem. Buty biegowe Altra Olympus 5 są skierowane głównie do zawodników wybierających bardzo długie dystanse w górach. Gwarantują stabilność i przyczepność, a przy tym są bardzo przewiewne i szybkoschnące. Za komfort użytkowania odpowiada miękkie wyściełanie pięty zapewniające pewne ułożenie stopy w bucie, dlatego z powodzeniem można je stosować podczas wymagających startów. Warto wspomnieć także na naprawdę niską wagę – 350 g dla rozmiaru 44,5 przy takich parametrach to naprawdę niewielka masa!

Olympus 5 męski
Olympus 5 damski

Buty trekkingowe Olympus 5 Hike Low GTX

Wiele osób wybierało Olympusa bynajmniej nie po to, by używać go do biegania. Dzięki technologii FootShape oferowanej przez markę Altra i większej przestrzeni na naturalne rozłożenie stopy w bucie była to również dobra propozycja dla pasjonatów trekkingu. Odpowiadając na potrzeby konsumentów, producent postanowił rozszerzyć ofertę i dołączyć do niej Olympus 5 Hike Low GTX. Buty te, zgodnie z założeniami Altry, to wersja hikingowa. Świetnie sprawdzi się podczas kilkugodzinnej wyprawy w góry. Właśnie górska turystyka zyskuje coraz większe grono fanów, dlatego chcąc w komfortowych warunkach wybrać się na wędrówkę, warto postawić na tę nowość. Buty trekkingowe wyróżnia cholewka wykonana z membrany Gore-Tex 7. Utrudnia ona dostawanie się wody do środka i namakania cholewki, co z pewnością gwarantuje komfort podczas górskich przygód. Membrana doskonale oddycha i przepuszcza powietrze, dlatego stopa się nie przegrzewa. Dołączając do tego wszystkie najważniejsze cechy podstawowego Olympusa 5, otrzymujemy bardzo dobrze amortyzowane buty w najtrudniejszy teren o świetnej przyczepności, stabilności i termoregulacji, które z powodzeniem można założyć na całodzienny wypad w góry. Co do wagi, to jest to 473 g dla rozmiaru 44,5.

Olympus Hike Low GTX męski
Olympus Hike Low GTX damski

Buty trekkingowe Olympus 5 Hike Mid GTX

Jest Olympus do biegania, jest Olympus do kilkugodzinnej, górskiej wycieczki, a gdzie wersja na trekking? Odpowiedzią na to pytanie jest Olympus 5 Hike Mid GTX. Kolejna z nowości w jesienno-zimowej ofercie Altry na 2022 to nieco podrasowana wersja modelu Hike Low GTX. Od swojego hikingowego brata różni się wysokością cholewki. W tym przypadku mamy do czynienia z wyższym krojem za kostkę, który dba o lepsze trzymanie, większą stabilizację, a także miękkość. Skoro szukamy buta na wymagającą trekkingową wyprawę, czyli kilkudniową wycieczkę obfitującą w pokonywanie wielu, wielu kilometrów, musimy postawić na solidne wsparcie i komfort najwyższej klasy. Zastosowania znane z klasycznego, biegowego Olympusa 5 wsparte cholewką wykonaną z membrany Gore-Tex 7 i wysokim krojem za kostkę tworzą buty trekkingowe, które już krótko po pojawieniu się w ofercie wzbudzają olbrzymie zainteresowanie fanatyków dłuższych, górskich wędrówek. Model Hike Mid GTX śmiało można określić mianem gracza, który jest w stanie sporo namieszać w trekkingowym świecie, dzięki temu pozwalając większemu gronu odbiorców skorzystać ze skutecznych rozwiązań marki Altra tak bardzo cenionych w biegowym światku. Jeśli chodzi o wagę, biorąc pod uwagę parametry, to jest ona naprawdę niska. Buty ważą zaledwie 528 g.

Olympus Hike Mid GTX męski
Olympus Hike Mid GTX damski

FootShape & Balanced Cushioning

Gwoli ścisłości i przypomnienia, nowe Olympusy są oparte o sztandarowe technologie występujące we wszystkich modelach Altry. Niezbędne miejsce na palce dla pełnego komfortu i naturalnego rozłożenia stopy dzięki FootShape i ta sama grubość podeszwy pod piętą i palcami, czyli tzw. zerowy drop (Balanced Cushioning) to podstawa wszystkich modeli biegowych i trekkingowych amerykańskiego producenta. Jeśli chodzi o FootShape zastosowany w rodzinie Olympusów, jest to Original – pierwotne i najszersze rozwiązanie oferujące niezrównaną wygodę i solidną przestrzeń wewnątrz buta. Niezależnie od tego czy uprawiasz bieganie, hiking czy trekking – zawsze możesz liczyć na najlepsze wsparcie dla stóp i gwarancję zastosowania najlepszych technologii!

Olympus Hike Mid
Kategorie: