Naturalnebieganie.pl

Artykuły

Autor: Redakcja
Data: 28.10.2020
Dla kogo Altra Escalante 2.5?

Buty do biegania Altra na polskim rynku są już od kilku lat i zdobywają coraz większa rzeszę fanów zostających z nią na dłużej. Początkowo, przyglądając się zawodnikom na biegach asfaltowych, ciężko było dostrzec kogoś w butach tego amerykańskiego producenta, ale z sezonu na sezon się to zmienia. Szybciej walory charakterystyczne dla tej marki docenili biegacze ultra, jednak modele na twarde nawierzchnie także zyskują coraz szersze grono zadowolonych użytkowników.

 

Escalante 2.5

Parametry techniczne i zastosowane technologie :

Waga buta męskiego w rozmiarze 44,5 to tylko 241 g, a u kobiet 196 g w rozmiarze 40.

Drop: 0 mm

Grubość podeszwy: 24 mm

Knit – cholewka

Foot Shape – dbałość o palce

Inner Flex – podeszwa

Ego – typ zastosowanej pianki

Balanced Cushioning – komfort biegu

FootPod – dbałość o stopę

Pierwsze wrażenie

Pierwsze wrażenie, podobne jak w przypadku wcześniejszych
odsłon, Escalante było bardzo pozytywne, a to zasługa niewielkiej wagi,
elastyczności, dopasowania do stopy i komfortu w przodostopiu. Czułem, jakbyśmy
znali się już kilka tygodni! W swojej kilkuletniej przygodzie z bieganiem
przerobiłem wiele par butów, ale wyżej wymienione odczucia towarzyszyły mi
tylko w kontaktach z Altra. W przypadku innych marek buty do biegania musiały
się rozbiegać, a stopa przyzwyczaić.

Escalante 2.5
Escalante 2.5

Cholewka

Cholewka w Escalante 2.5 została wykonana w technologii Knit, co sprawia, że warstwa okrywająca naszą stopę zachowuje się jak skarpetka. Materiał  daje poczucie dużego komfortu, elastyczności oraz jest niezwykle przewiewny. Tego typu cholewka doskonale sprawdza się w ciepłe dni, kiedy wentylacja jest niezwykle ważna. W modelu 2.5 producent po lekkim eksperymencie w wersji 2.0 wraca do zwiększonej elastyczności i miękkości cholewy, co spotyka się z dużym zadowoleniem fanów tego modelu. Mnie osobiście sztywniejszy materiał w ogóle nie przeszkadzał i poprzedni model oceniałem bardzo wysoko. Poza samym materiałem,  z jakiego wykonana jest górna część buta, ważny jest także jej kształt. Altra słynie z technologii FootShape, która sprawia, że nasze palce mogą swobodnie pracować, a my nie musimy się martwić o otarcia powodowane nierzadko przez wąską cholewką w przedniej części. Szeroka przednia część cholewki jest przeciwieństwem części tylnej. Te buty biegowe bardzo dobrze oplatają i trzymają naszą piętę dzięki zastosowaniu grubszej warstwy materiału, a to przekłada się na lepszą pracę stopy i ścięgna Achillesa.

Podeszwa

W przypadku podeszwy należy wspomnieć o trzech kluczowym elementach, jakimi są zerowy drop (zgodnie z technologią Balanced Cushioning), pianka EGO oraz FootPod.

Zerowy drop, czyli Balanced Cushioning jest charakterystyczny dla butów minimalistycznych i pozwala, a nawet ułatwia bieganie naturalne. Escalante 2.5 nie jest typowym butem minimalistycznym, gdyż te pozbawione są amortyzacji. W tym modelu mamy pewien kompromis i amortyzacja występuje w stopniu umiarkowanym, ale w żaden sposób nieograniczający nas w bieganiu ze śródstopia.

Pianka EGO to autorska pianka Altra, z której wykonana jest podeszwa. Jest znacznie bardziej wytrzymała i dynamiczna od pianki EVA stosowanej w większości modeli innych marek na rynku. Dzięki niej buty biegowa pozwalają z łatwością odczuć dynamikę odbicia, a przy lądowaniu zadaniem pianki jest pochłanianie drgań i zapewnienie komfortu dla stóp i stawów.

FootPod, czyli system zastosowany na części zewnętrznej podeszwy uwzględniający  pod kątem kości i ścięgien budowę anatomiczną naszej stopy, do której dostosowano rozmieszczenie bieżnika. Przekłada się to na naturalne bieganie, a co za tym idzie – na wygodę, bezpieczeństwo i komfort.

Escalante 2.5

Dla kogo i gdzie?

Buty do biegania Altra, jak już wspomniałem wyżej posiadają, zerowy drop, który dla osoby początkującej może być obuwiem wymagającym, jednak przy stopniowym wprowadzaniu płaskiego buta i odpowiednich ćwiczeniach może zapoczątkować przygodę z naturalnym bieganiem. Escalante w moim odczuciu jest butem startowo-treningowym z racji swojej lekkości i umiarkowanej amortyzacji. Przestrzeń na palce, jaką zapewnia system FootShape, pozwala biegać szybkie i krótkie odcinki, ale także i te dłuższe jak np. asfaltowe ultramaratony na 50 czy 100 km. W butach biegowych cenię sobie uniwersalność z racji tego, że zdarzają się treningi czy starty w warunkach o mieszanej nawierzchni i z pełną odpowiedzialnością mogę polecić Escalante 2.5 także do suchego lasu czy na inny nieasfaltowy teren. Osoby szukające modelu z mniejsza amortyzacją powinny zainteresować się  Escalante w wersji Racer, a oczkujący większego wsparcia spokojnie znajdą je w Altra Torin lub Torin Plush.

Autor: Marcin Krebs / Krebsik – pabianajs runner

Model: Altra Escalante 2.5

Kategorie: