Buty do biegania Altra na polskim rynku są już od kilku lat i zdobywają coraz większa rzeszę fanów zostających z nią na dłużej. Początkowo, przyglądając się zawodnikom na biegach asfaltowych, ciężko było dostrzec kogoś w butach tego amerykańskiego producenta, ale z sezonu na sezon się to zmienia. Szybciej walory charakterystyczne dla tej marki docenili biegacze ultra, jednak modele na twarde nawierzchnie także zyskują coraz szersze grono zadowolonych użytkowników.
Parametry techniczne i zastosowane technologie :
Waga buta męskiego w rozmiarze 44,5 to tylko 241 g, a u kobiet 196 g w rozmiarze 40.
Drop: 0 mm
Grubość podeszwy: 24 mm
Knit – cholewka
Foot Shape – dbałość o palce
Inner Flex – podeszwa
Ego – typ zastosowanej pianki
Balanced Cushioning – komfort biegu
FootPod – dbałość o stopę
Pierwsze wrażenie
Pierwsze wrażenie, podobne jak w przypadku wcześniejszych
odsłon, Escalante było bardzo pozytywne, a to zasługa niewielkiej wagi,
elastyczności, dopasowania do stopy i komfortu w przodostopiu. Czułem, jakbyśmy
znali się już kilka tygodni! W swojej kilkuletniej przygodzie z bieganiem
przerobiłem wiele par butów, ale wyżej wymienione odczucia towarzyszyły mi
tylko w kontaktach z Altra. W przypadku innych marek buty do biegania musiały
się rozbiegać, a stopa przyzwyczaić.
Cholewka
Cholewka w Escalante 2.5 została wykonana w technologii Knit, co sprawia, że warstwa okrywająca naszą stopę zachowuje się jak skarpetka. Materiał daje poczucie dużego komfortu, elastyczności oraz jest niezwykle przewiewny. Tego typu cholewka doskonale sprawdza się w ciepłe dni, kiedy wentylacja jest niezwykle ważna. W modelu 2.5 producent po lekkim eksperymencie w wersji 2.0 wraca do zwiększonej elastyczności i miękkości cholewy, co spotyka się z dużym zadowoleniem fanów tego modelu. Mnie osobiście sztywniejszy materiał w ogóle nie przeszkadzał i poprzedni model oceniałem bardzo wysoko. Poza samym materiałem, z jakiego wykonana jest górna część buta, ważny jest także jej kształt. Altra słynie z technologii FootShape, która sprawia, że nasze palce mogą swobodnie pracować, a my nie musimy się martwić o otarcia powodowane nierzadko przez wąską cholewką w przedniej części. Szeroka przednia część cholewki jest przeciwieństwem części tylnej. Te buty biegowe bardzo dobrze oplatają i trzymają naszą piętę dzięki zastosowaniu grubszej warstwy materiału, a to przekłada się na lepszą pracę stopy i ścięgna Achillesa.
Podeszwa
W przypadku podeszwy należy wspomnieć o trzech kluczowym elementach, jakimi są zerowy drop (zgodnie z technologią Balanced Cushioning), pianka EGO oraz FootPod.
Zerowy drop, czyli Balanced Cushioning jest charakterystyczny dla butów minimalistycznych i pozwala, a nawet ułatwia bieganie naturalne. Escalante 2.5 nie jest typowym butem minimalistycznym, gdyż te pozbawione są amortyzacji. W tym modelu mamy pewien kompromis i amortyzacja występuje w stopniu umiarkowanym, ale w żaden sposób nieograniczający nas w bieganiu ze śródstopia.
Pianka EGO to autorska pianka Altra, z której wykonana jest podeszwa. Jest znacznie bardziej wytrzymała i dynamiczna od pianki EVA stosowanej w większości modeli innych marek na rynku. Dzięki niej buty biegowa pozwalają z łatwością odczuć dynamikę odbicia, a przy lądowaniu zadaniem pianki jest pochłanianie drgań i zapewnienie komfortu dla stóp i stawów.
FootPod, czyli system zastosowany na części zewnętrznej podeszwy uwzględniający pod kątem kości i ścięgien budowę anatomiczną naszej stopy, do której dostosowano rozmieszczenie bieżnika. Przekłada się to na naturalne bieganie, a co za tym idzie – na wygodę, bezpieczeństwo i komfort.
Dla kogo i gdzie?
Buty do biegania Altra, jak już wspomniałem wyżej posiadają, zerowy drop, który dla osoby początkującej może być obuwiem wymagającym, jednak przy stopniowym wprowadzaniu płaskiego buta i odpowiednich ćwiczeniach może zapoczątkować przygodę z naturalnym bieganiem. Escalante w moim odczuciu jest butem startowo-treningowym z racji swojej lekkości i umiarkowanej amortyzacji. Przestrzeń na palce, jaką zapewnia system FootShape, pozwala biegać szybkie i krótkie odcinki, ale także i te dłuższe jak np. asfaltowe ultramaratony na 50 czy 100 km. W butach biegowych cenię sobie uniwersalność z racji tego, że zdarzają się treningi czy starty w warunkach o mieszanej nawierzchni i z pełną odpowiedzialnością mogę polecić Escalante 2.5 także do suchego lasu czy na inny nieasfaltowy teren. Osoby szukające modelu z mniejsza amortyzacją powinny zainteresować się Escalante w wersji Racer, a oczkujący większego wsparcia spokojnie znajdą je w Altra Torin lub Torin Plush.
Autor: Marcin Krebs / Krebsik – pabianajs runner
Model: Altra Escalante 2.5