Naturalnebieganie.pl

Artykuły

Autor: Redakcja
Data: 21.09.2020
Escalante Racer w regularnej ofercie modeli Altra

Escalante Racer to do sezonu jesień/zima 2020 but znany dotychczas tylko z limitowanych kolekcji, wypuszczanych z okazji wielkich maratonów. Przez producenta określany jako szybszy kuzyn klasycznego Escalante, swoim wyglądem, niską wagą daje nam poczucie, że ten but to prawdziwy demon prędkości.

 

Racer – co mówi o nim producent ?

Waga buta w rozmiarze 44,5 to 209g. To o 32 gramy mniej niż model z regularnej oferty, Escalante 2.5. Stawia go to w kategorii wagi piórkowej, w której znajdują się buty w okolicy 200gram wagi. Za amortyzację i kontakt z podłożem odpowiada podeszwa o grubości 22 milimetrów, która to wyposażona w technologie Balanced Cushioning gwarantuje nam równą jej wysokość na całej długości – czyli mówiąc wprost, zerowy drop.
Wykonano ją z autorskiego, opatentowanego materiału przez markę, jakim jest pianka Ego. Pianka ta cechuje się dużo większą żywotnością oraz lepszym pochłanianiem wstrząsów i sprężystością niż tradycyjna pianka używana do produkcji butów czyli pianka Eva. Od zewnątrz, pokryto ją gumowanym bieżnikiem w technologii FootPod, która pozwala zachować jej elastyczność i naturalny zakres pracy stopy.

Altra Escalante Racer – jak jest w rzeczywistości

Pierwsze skojarzenia, które przychodzą na myśl po wyjęciu buta z pudełka to „jeju jaki ładny i lekki but”. Atrakcyjny design w połączeniu z żywymi, kontrastowymi kolorami rzuca się w oczy i przykuwa uwagę. Biorąc but do ręki czujemy, że producent oszukuje co do wagi i but praktycznie waży tyle co nic.
Na uwagę zdecydowanie zasługuje ciekawa konstrukcja cholewki. Wykonana z cienkiej siateczki Mesh o dużych oczkach, obniża wagę buta oraz pozwala na super wentylację i przepływ powietrza. Podeszwa to rozwiązanie dobrze znane z klasycznego modelu Escalante, poza grubością nie różniące się na pierwszy rzut oka niczym innym.  

 Altra Escalante Racer – wrażenia z biegu

Jeśli można by to ująć w jedno słowo to z pewnością byłoby to jedno, krótkie sformułowanie „ szybko”. Niska waga, sprężysta i responsywna podeszwa o zerowym dropie, to wszystko powoduje, że w bucie aż chce się „przycisnąć”.
But ewidentnie został stworzony do szybkiego biegania, doskonale sprawdzi się jako startówka do urywania kolejnych sekund a może nawet minut od życiowych rekordów na każdym dystansie (do maratonu włącznie). Nie jest to but typowo treningowy, jednak z pewnością znajdzie się grono osób, które wykorzystają go do biegania szybkich i mocnych treningów.
Co ciekawe a docenią to z pewnością triathloniści, Altra Escalante Racer to but który możemy komfortowo użytkować bez skarpetek. Dodatkowo przewiewna, dziurkowana cholewa wpływa na znakomitą wentylację. Może to jednak dyskwalifikować but podczas trudnych warunków atmosferycznych, może być w nim zimno i mokro w wypadku padającego deszczu.

Podsumowanie

Altra Escalante Racer to but nie dla każdego. Docenią go jednak z pewnością szybsi biegacze, lubiący lekkie i dynamiczne buty bądź osoby szukających butów zbliżonych do minimalistycznych jednak posiadających amortyzację. But jest bardzo lekki i elastyczny, bieganie odbywa się w sposób bardzo zbliżony do naturalności jeśli tak możemy powiedzieć o bucie. Dziurkowana cholewka z pewnością przypadnie do gustu biegaczom trenujących w ciepłych warunkach pogodowych – są super przewiewne.

Jak w każdych butach Altry spotkamy dwie charakterystyczne dla marki technologie – FootShape i Balanced Cushioning. Pierwszy z nich odpowiada za komfort i wygodę, dzięki ukształtowaniu przodu buta w kształt zbliżony do ludzkiej stopy – to dość niespotykane w butach startowych, które z reguły są dość wąskie. Druga to popularny zerowy drop – w połączeniu z małą grubością podeszwy but wręcz wymusza bieganie ze śródstopia.

Model: Altra Escalante Racer

Kategorie: