Naturalnebieganie.pl

Artykuły

Autor: Redakcja
Data: 21.08.2020
Wielka trójka Altry – Balanced Cushioning, FootShape, Fit4Her

Pytając o skojarzenia z hasłem „buty do biegania Altra”, do głowy najczęściej przychodzą dwie rzeczy – zerowy drop oraz szeroki przód. Wynikają one z filozofii marki i są odzwierciedleniem stosowania od początku rozpoznawalnych i jednoznacznie kojarzonych technologii. Co tak naprawdę kryje się pod hasłami takimi jak Balaned Cushioning, FootShape i Fit4Her? Poznaj buty biegowe Altra – dosłownie – od podszewki.

Balanced Cushioning, czyli popularny „zerowy drop”. Tłumacząc wprost, jest to taka sama grubość podeszwy na całej jej długości od palców do pięty. Często w butach innych marek spotykamy określenia np. drop 8 mm. Oznacza to, że podeszwa pod piętą jest 8 milimetrów grubsza niż w okolicy palców. Wszystkie buty biegowe Altra zbudowane są na platformie Balanced Cushioning, więc podeszwa, niezależnie od modelu, zapewnia taką samą wysokość od podłoża na całej długości stopy. Identyczną zależność widać w naszym ciele – wystarczy przyjrzeć się stopom, które także układają się w równej płaszczyźnie poziomej.
Ma to na celu ułatwić, a nawet w pewien sposób wymusić bieganie naturalne. Rozumiemy je jako lądowanie i wybijanie się ze śródstopia. Pozwala to zdecydowanie zmniejszyć impet i siłę, która powstaje podczas uderzenia stopy o podłoże i przechodzi dalej na kolana, kręgosłup oraz mięśnie i stawy. Ponadto, tak skonstruowane buty do biegania zapewniają utrzymanie prawidłowej, wyprostowanej postawy ciała.
Często spotykamy się z mitem, że zerowy drop wiąże się z szeroko pojętym minimalizmem biegowym. Nie w przypadku marki Altra! W szerokiej gamie produktów zawsze znajdziemy coś dla siebie – buty mocno, średnio i mało amortyzowane, ale jednak zawsze posiadające niezbędną ilość amortyzacji po to, by wszystko podczas wysiłku odbywało się bezpiecznie i komfortowo

FootShape, czyli mityczna „szerokość z przodu”. Przede wszystkim, należy wprowadzić małą korektę do stwierdzenia, że buty biegowe Altra są „szerokie”. Takie mogą być kapcie bądź klapki, a wszystkie produkty amerykańskiej marki są anatomicznie ukształtowane. Poszerzają się w miejscach, gdzie stopa staje się szersza, z przodu. Pozwala to na swobodne rozczapierzenie palców w bucie, które nie są niczym (w domyśle cholewką) ściskane oraz zachowanie prawidłowej, prostej pozycji dużego palucha. Brzmi znajomo? Wystarczy spojrzeć na swoją bosą stopę i zobaczyć, jak układają się palce, gdy są wolne.
FootShape, dzięki prawidłowemu ułożeniu stopy i palców, zwiększa stabilność, pozwala na pewniejszy krok i mocniejsze wybicie oraz – co najważniejsze – zapewnia niezrównany komfort.
Ponadto, pozwala działać prewencyjne deformacjom stopy i haluksom. Biorąc pod uwagę buty do biegania dostępne na rynku, to zdecydowana większość z nich charakteryzuje się klasyczną, ciasną cholewkę, więc poprzez długoletnie noszenie mają one negatywny wpływ na zdrowie stóp i mogą prowadzić do chorób i zwyrodnień.

Fit4Her, czyli coś na podobę technologii FootShape, ale w damskim wydaniu. Kobiece stopy różnią się pod względem budowy i fizjonomii od męskich. Fit4Her to unikalny sposób budowy kształtu i formy buta z uwzględnieniem specyfiki damskiej stopy. Cechują się one węższą kostką i śródstopiem, wyższym podbiciem czy dłuższym łukiem stopy. Wszystko to przekłada się na unikalną konstrukcję cholewki i podeszwy. Altra, uwzględniając powyższe kwestie, tworzy buty biegowe zapewniające niezrównany komfort dla pań.