Autor: Redakcja
Data: 16.09.2022
Jesienna kolekcja Altra – co nowego w sezonie 2022?
2022 r. obfituje w wiele zmian i nowości, jeśli chodzi o kolekcję butów biegowych marki Altra. Pojawiła się m.in. długo wyczekiwana, kolejna wersja trailowego bestsellera, czyli Olympus 5. Oprócz zmian dotychczasowych modeli jesienno-zimowa kolekcja zwiastuje również zupełnie nowe propozycje takie jak Vanish Tempo – drugi po Vanishu Carbon but „wyścigowy” w stajni Altry. Warto przyjrzeć się zestawieniu, jak bardzo nowe modele różnią się od swoich poprzedników. Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi zmianami.
Olympus 5 vs Olympus 4
Najbardziej istotną różnicą jest sposób wykonania cholewki. W Olympusie 5 jest ona bardziej oddychająca i gwarantuje lepszą przepuszczalność powietrza. Zastosowanie siateczki mesh wpływa nie tylko na wspomnianą oddychalność, ale także odporność na rozdarcia. Ponadto, mimo zastosowania tego samego rodzaju FootShape’a (Original), lepiej oplata stopę, ściślej do niej przylega. Odpowiada to za większą stabilność, szczególnie w trudnym terenie i komfort. Ciekawą zmianą jest także inne, miękkie wyściełanie pięty. Buty biegowe są łatwiejsze do założenia, dobrze trzymają stopę i co równie istotne, są wygodniejsze. Z pewnością docenią to zawodnicy na długich dystansach.
Lone Peak 6 vs Lone Peak 5
Kultowy model w kolejnej odsłonie! Buty trailowe Lone Peak 6, zgodnie z zapowiedzią producenta, to lekkie odświeżenie bez wielkich zmian. Uwagę zwraca bardziej dopasowana cholewka odpowiadająca za większą stabilność przy jednoczesnym zachowaniu klasycznego, bardzo lubianego FootShape’a. Nowy Lone Peak różni się systemem sznurowania – „szóstka” posiada dwie dodatkowe dziurki, a samo sznurowanie zostało inaczej poprowadzone w okolicy toeboxa, czyniąc but lepiej spasowanym ze śródstopiem. Zmianie uległy także kanaliki odprowadzające wodę. Jest ich więcej i przy okazji są większe, dlatego szybciej wysychają. Jeśli chodzi o wyściółkę, to jest ona bardziej „mięsista”, a pięta lepiej opleciona dla zachowania stabilności. Buty Altra Lone Peak 6 są chudsze od swojego poprzednika o 18 g, tym samym ważą równe 300 g.
Timp 4 vs Timp 3
O tym, że ten model przeszedł diametralną zmianę, mówi już sama podeszwa. „Czwórka” została wykonana w oparciu o piankę Ego Max, czyli premium wśród pianek Altry. Buty do biegania cechują się więc supermiękkością, są sprężyste i gwarantują świetne odbicie od podłoża. Zmianie uległ również bieżnik. Nowe ułożenie kosteczek poprawi przyczepność podczas zbiegów i podbiegów, dlatego biegacz otrzymuje większą stabilność na trasie. Co do dopasowania, to są one bardziej przylegające niż Timp 3. Altra postawiła na dokładniejsze trzymanie stopy w śródstopiu, za co odpowiada także zmienione sznurowanie i miękka wyściółka pięty – gwarantuje to nie tylko lepsze dopasowanie, ale i wygodę. Na uwagę zasługują dziurki w górnej części cholewki. To rozwiązanie ma służyć lepszemu odprowadzaniu wody na zewnątrz i poprawie termoregulacji. Jeśli chodzi o grubość podeszwy, to jest o 1 mm większa (30 mm) niż w poprzedniku, a waga Timpa 4 spadła o 3 g do 308 g.
Vanish Tempo vs Vanish Carbon
Choć Vanish Carbon dopiero co pojawił się w ofercie, to już w najnowszej kolekcji mamy do czynienia z jego „młodszym bratem”. Na pierwszy rzut oka wyglądają niemal identycznie, jednak różnią się diametralnie. Przede wszystkim, Tempo nie posiada w podeszwie karbonowej płytki, która stanowi o sile drugiego Vanisha. Dzięki temu buty biegowe są bardziej uniwersalne, ponieważ mają charakter treningowo-startowy. Można używać ich na co dzień, a także podczas startów od 5 km do dystansu maratonu włącznie. W związku z brakiem karbonowej wstawki również żywotność tego modelu jest dłuższa. Co istotne, nowy Vanish ma inne wyściełanie pięty. Nie jest takie minimalistyczne, cechuje się miękkością, dlatego but jest bardziej komfortowy i lepiej trzyma kostkę.
Torin 6 vs Torin 5
W sportach zespołowych często postępuje się według maksymy „zwycięskiego składu się nie zmienia”. Identyczna zasada przyświecała projektantom Altry tworzącym kolejną edycje szosowego Torina. Buty biegowe przeszły delikatne zmiany kosmetyczne, a więcej różnic widać przy cholewce. Tył buta i okolice pięty zostały przeprojektowane, tak aby był on lepiej dopasowany do stopy i ją oplatał. To możliwe dzięki podniesieniu zapiętka i pogłębieniu wycięcia w okolicy kostki. Bardziej komfortowy jest także język, który nie do końca odpowiadał użytkownikom „piątki”. Teraz jest bardziej miękki, a co za tym idzie – wygodniejszy.
Escalante 3 vs Escalante 2.5
Jeden z najpopularniejszych butów asfaltowych marki Altra w nowej odsłonie! Escalante 3 był wyczekiwany przez wielu, a jego pojawienie się zwiastuje delikatny powiew świeżości w szosowej ofercie. Największą zmianę przeszła cholewka. Jest wykonana z naprawdę mocnego i bardzo gęsto tkanego materiału. Dzięki temu dobrze układa się na stopie, jest bardzo komfortowa i odpowiada za dobrą przewiewność. Użytkownicy zwrócą również uwagę na pewne dopasowanie w okolicach pięty i śródstopia – wszystko dla większej wygody i stabilności.
Rivera 2 vs Rivera
Zeszłoroczna nowość została przez fanów marki odebrana bardzo ciepło. Nic więc dziwnego, że Altra postawiła na rozwój tego szosowego modelu, tworząc Riverę 2. Nowa wersja nie przeszła jednak znaczących, spektakularnych zmian. Na pewno warto przyjrzeć się cholewce, która jest gęściej tkana i przy tym mocniejsza. Siateczka mesh, zastosowana również w innych butach Altra, odpowiada więc za przewiewność, komfort użytkowania i większą wytrzymałość. Ponadto, zmieniono nieco wyściółkę od wewnątrz, dlatego „dwójka” jawi się jako bardziej wygodna i przyjazna na dłuższe wybiegania. Waga spadła o 7 wg, więc but waży teraz 250 g.
Paradigm 6 vs Paradigm 5
Najbardziej amortyzowany model szosowy Altry już na starcie różni się od poprzednika. Buty do biegania Altra Paradigm 6 przeszły bardzo mocny lifting wizualny – wiele osób zwraca uwagę na to, że są po prostu ładniejsze i zgrabniejsze niż wcześniejsze wersje. Model ten nie wydaje się już tak toporny, a walory estetyczne również odgrywają istotną rolę! Co do aspektów użyteczności, to Paradigm 6 został zbudowany z pianki Ego Max, czyli najbardziej miękkiej, sprężystej i responsywnej wersji. Z podeszwy został usunięty plastikowy element wykonany w znanej z poprzednich kolekcji technologii Stabili Pod. Dzięki temu but zyskał większą elastyczność, a odczucia z biegu są bardziej naturalne. Samo wyściełanie pięty jest komfortowe, co przekłada się na wygodę, lepsze trzymanie i wsparcie dla łuku stopy.
Provision 6 vs Provision 5
„Szóstka” jawi się jako bardziej dynamiczny model niż wcześniejsza wersja. Wszystko to za sprawą zastosowania pianki Ego odpowiadającej za sprężystość i większą dynamiczność przy wybiciu. Podeszwa została wzbogacona również o technologię InnerFlex – ma ona za zadanie zwiększyć elastyczność. Buty biegowe Provision 6 posiadają zmienioną cholewkę. W najnowszym modelu mamy do czynienia z mocną i gęstą siateczką, która jest nie tylko odporna na zniszczenia, ale i poprawia cyrkulację powietrza oraz dba o termoregulację. Wyższe uformowanie wyściółki przy pięcie to z kolei gwarancja stabilności i pewniejszego trzymania stopy w bucie. Ostatnim, acz istotnym szczegółem jest waga. Nowy Provision został odchudzony i waży teraz 287 g, czyli 21 g mniej niż „piątka”.