Naturalnebieganie.pl

Artykuły

Autor: Redakcja
Data: 22.10.2020
Jesienne nowości Altry – Escalante 2.5

Jakiś czas temu miałem przyjemność (i mam do dziś) biegać w Altra Escalante 2.0. Z opisem buta i moimi przemyśleniami na jego temat można zapoznać się  tutaj. Teraz w moje ręce, a właściwie na moje nogi wpadła najnowsza wersja na sezon jesień/zima 2020 – buty do biegania Altra Escalante 2.5.

 

Escalante 2.5

Nie ukrywam – byłem dość ciekaw, co tym razem zaserwowali projektanci marki, którzy szczycili się, ze wrócili do koncepcji buta znanego z modelu 1.5. Z jednej strony byłem pełen obaw, bo Escalante 2.5 to moje ulubione buty biegowe Altra, a wyznaję zasadę, że lepsze jest wrogiem dobrego. Z drugiej byłem bardzo ciekawy, jaką formę przybrał ten model. Powrót do korzeni, czyli znanej z poprzednich wersji elastyczności i miękkości cholewki był reakcją na opinie użytkowników, jakoby Escalante 2.0 miał ją zbyt twardą i sztywną.

Z lewej Escalante 2.5, z prawej Escalante 2.0

Według opisu z katalogu nowy but jest lżejszy o 8 gram od poprzednika. To niebyt wielka różnica, niezauważalna gołym okiem. Cała baza butów do biegania, czyli podeszwa o grubości 24 milimetrów wykonana z pianki Ego pozostała niezmieniona. Ta pianka jest lekka, sprężysta i miękka. Tworzy podeszwę na platformie Balanced Cushioning, która oferuje zerowy drop w połączeniu z odpowiednią dawką amortyzacji. Jej kształt, krój i bieżnik pozostał praktycznie niezmieniony w stosunku do modelu poprzedniego.

Z lewej Escalante 2.0, z prawej Escalante 2.5

Największa zmiana zaszła w cholewce. Zrezygnowano ze wzmocnień i pogrubień materiału sprawiające, że cholewka bardzo mocno i pewnie oplatała i trzymała stopę. Wielu biegaczy zgłaszało swoje niezadowolenie, że w modelu 2.0 była ona zbyt zabudowana i but zatracił swoją ideę miękkiego i elastycznego, który jest najbardziej zbliżony do biegania naturalnego.

W butach biegowych Altra Escalante 2.5 powrócono do punktu wyjścia. Cholewka jest utkana w technologii knit, z jednej, pojedynczej warstwy materiału na całej długości. Jedynie w okolicy kostki i boków stopy jest delikatnie wzmocniona, aby zapewnić niezbędne trzymanie i wsparcie.

Z lewej Escalante 2.0, z prawej Escalante 2.5
Z lewej Escalante 2.0, z prawej Escalante 2.5

Wrażenia płynące z biegu z jednej strony pozostają niezmienne. Escalante 2.5 ciągle jest butem lekkim, zwinnym i szybkim, o umiarkowanej amortyzacji. But wciąż ułatwia bieganie ze śródstopia, w pewien sposób nawet je wręcz wymusza. Palce pozostają nieściśnięte – FootShape z przodu ciągle pozostawia niezbędne miejsce i gwarantuje komfort.

Z drugiej strony cholewka po zmianie zapewnia inne odczucia niż w Escalante 2.0. Jest totalnie miękko i swobodnie. Stopa pracuje jeszcze bardziej elastycznie, z żadnej strony nie jest tak naprawdę niczym ograniczona.
Oczywiście, ma to swoje plusy i minusy. Część biegaczy powie, że to zmiana na plus – bieganie jeszcze bardziej naturalne i swobodne. Z kolei inni stwierdzą, że poprzedni model lepiej trzymał stopę i zapewniał trochę większe wsparcie.
Są to odczucia bardzo indywidualne. Jedno jest pewne – Altra Escalante 2.5 pozostaje dobrym butem, o niezmienionej od lat charakterystyce. Bez względu na zmiany, które zaszły, myślę, że ciągle trafia on w gusta fanów tego modelu.


Autor: Filip Łuczak ( TriCentre)

Escalante 2.5
Kategorie: