Naturalnebieganie.pl

Artykuły

Autor: Redakcja
Data: 05.05.2021
Nowość czy nie nowość? Altra Timp 3.

Altra Timp 3 to nowa propozycja amerykańskiego producenta obuwia sportowego. Model zaprezentowany wiosną tego roku to ewolucja w stosunku do jego poprzednika, który miałem okazję wypróbować a nawet przygotować na jego temat krótki materiał wideo (https://youtu.be/8jqdpqYJruU).

Altra Timp 3

Ewolucja nie rewolucja

W momencie wydania modelu Timp 2 byłem pod ogromnym wrażeniem tego, jak został on przeprojektowany w stosunku do modelu 1.5. Bardziej dynamiczny, agresywniejszy bieżnik, lepsza amortyzacja, węższe śródstopie – po prostu IDEAŁ dla mojej nogi i nawierzchni, po których przemieszczam się podczas treningów.

Altra Timp 3 jest ewolucją, nie rewolucją. Zachowano cechy, przez które model 2 stał się moim ulubiony butem biegowym w kolekcji trailowej od Altry, a dodatkowo dodano kilka małych smaczków dzięki którym najnowsza pozycja w stajni Altra stała się jeszcze bardziej atrakcyjna zarówno dla nowych jak i stałych użytkowników butów tej marki.

Pierwszym „gadżetem”, który sprawia że nowa wersja jest atrakcyjniejsza od poprzedniej jest gumka, w której możemy schować zbyt długie sznurówki i uniknąć rozwiązywania się podczas przebiegania po trudnym terenie.

Timp 3
Timp 3 cholewka

Kolejny smaczek jest dla koneserów, którzy nie są zwolennikami używania łyżek do butów przez co ich ukochane cichobiegi miewają zdeptane zapiętki i już nie są tak wygodne jak na początku. Szlufka na tyle buta wykonana z solidnego materiału bezproblemowo zmieści grubsze palce i ułatwi wsuwanie na nogę swojego ulubionego modelu od Altry. Niby nic, ale w modelu Timp 2 brakowało tego kawałka materiału.

Ostatnią, niewielką zmianą jest delikatne poszerzenie miejsca w palcach, które w modelu poprzednim było delikatnie za małe. Dosłownie 2-3 mm więcej na szerokości i byłoby idealne – to co zrobili w modelu Timp 3. Przeprojektowana cholewka (zmiana designu) jest na tyle niewielka, że nie będę się na jej temat rozpisywał 😊

Cała reszta, czyli: pianka Quantic, bieżnik MaxTrac, technologia Innerflex, miejsce na stuptuty dwupunktowe zostały przeniesione z jego młodszego brata i był to strzał w dziesiątkę. Te technologie idealnie sprawdzały się zarówno w lesie jak i na asfaltowych ścieżkach.

Timp 3

Podsumowanie

Altra Timp 3 jest udoskonaleniem modelu 2. Poza niewielkimi, ale pomocnymi ‘smaczkami’ producent nie wprowadził wielkich zmian do świetnie skonstruowanego już buta. Wybiegałem w nich około 150 km po terenie mieszanym i nie odczułem większej w stosunku do jego poprzednika różnicy, nie licząc delikatnie szerszego śródstopia,  o którym pisałem wyżej.

Tak małe zmiany są zarówno zaletą jak i wadą. Osoby, które pokochały starszy model i już go wybiegały mogą brać trójkę w ciemno. Tak samo wszyscy Ci, którzy nigdy nie mieli butów marki Altra. Jeśli jednak jesteś użytkownikiem młodszego brata trójki i oczekiwałeś gigantycznych zmian Twoje pragnienie nie zostanie jeszcze zaspokojone😊 Trójka kontynuuje najlepsze cechy dwójki, bez większych innowacji.

W sekrecie zdradzę Wam, że warto poczekać do wiosny 2022, ponieważ nowy model będzie całkowicie odmieniony, będzie KOZACKI 😊

Piotr „Różal” Różański ( Jak nie biegam to pstrykam)