Naturalnebieganie.pl

Artykuły

Autor: Redakcja
Data: 07.07.2021
OBUWIE NEUTRALNE VS. BUTY ZE WSPARCIEM ​

Różne typy biegaczy wymagają różnych typów butów.  Ale aby zrozumieć różnicę między opcjami butów neutralnych i wspierających, musisz najpierw zrozumieć pronację.

Pronacja to naturalny ruch stopy do wewnątrz, który występuje podczas lądowania stopy podczas biegania, joggingu lub chodzenia. Mówiąc prościej, im większa pronacja, tym więcej korzyści przyniesie Ci noszenie butów z podparciem. Przyjrzyjmy się bliżej niektórym specyficznym różnicom i pomóżmy określić, który but jest dla Ciebie odpowiedni!

NEUTRALNE OBUWIE

MNIEJSZA LICZBA ELEMENTÓW WSPIERAJĄCYCH DLA BIEGACZY Z MNIEJSZĄ PRONACJĄ

Buty neutralne są przeznaczone dla biegaczy z neutralnym lub naturalnym cyklem kroku. Są świetne dla osób z “prawidłową” formą biegową lub tych, którzy niekoniecznie potrzebują dodatkowego prowadzenia lub wsparcia stopy. Neutralne buty do biegania Altra nadal wspierają naturalną formę biegania poprzez komfort FootShape™ i Balanced Cushioning™.

RIVERA

Tegoroczna nowość jak każdy but Altry wyposażony został w technologię FootShape™ ale w odróżnieniu od innych modlei jest najbardziej dopasowany do kształtu stopy.  Rivera posiada podeszwę środkową Neutral InnerFlex™, która zapewnia elastyczność, dzięki czemu stopa pracuje naturalnie, a  pięta została zaprojektowana tak, aby naśladować naturalny kształt, zapewniając płynne przejście z pięty na palce podczas biegu.

Rivera

TORIN 4.5 PLUSH

Torin 4. 5 Plush to buty idealne do codziennych treningów i długich biegów szosowych. Wyposażone zostały  w pluszową piankę Quantic™ zapewniającą miękkość, sprężystość i dobrą amortyzację. Ponadto cholewka wykonana z siateczki gwarantuje znakomitą wentylację podczas biegu, dając pełen komfort każdemu biegaczowi.

TORIN 4.5 PLUSH

OBUWIE WSPIERAJĄCE

Buty wspierające sprawdzą się u tych biegaczy, którzy potrzebują dodatkowego prowadzenia i wsparcia stopy lub dla tych, którzy pronują podczas stawiania kroków. Obuwie te oferują wsparcie, gdy potrzebujesz go najbardziej tj. przy pronacji lub gdy stopy stają się zmęczone. Nawet wiele osób identyfikujących się jako biegacze “neutralni”, ma w swoim zestawie buty wspierające i może skorzystać z ich dodatkowych funkcji.

PARADIGM 5

Model Paradigm 5 wyposażony w systemy stabilizacyjne – GuideRail i StabiliPod. Pierwszy z nich zapobiega niepożądanej pronacji stopy, jednak działa dopiero gdy stopa “zbacza z właściwego toru”. Jest dzięki temu wcześniej niewyczuwalny i nie ingeruje w stopę biegaczy neutralnych. System StabiliPod z kolei odpowiada za stabilność w 3 płaszczyznach. Buty do biegania oddziałują dzięki temu szczególnie, gdy jesteśmy już zmęczeni, a nasze mięśnie osłabione, co może prowadzić do wykrzywiania stóp bądź stawiania ich w niewłaściwy sposób. jak każde buty biegowe Altra, ten model posiada sztandarowe technologie – FootShape i Balanced Cushining. Pierwsza z nich to anatomiczne ukształtowanie podeszwy i cholewki, z dodatkowym miejscem z przodu stopy na palce. Druga z kolei pomaga utrzymać prawidłową postawę ciała podczas biegu i zmniejszyć wpływ podłoża na stawy oraz mięśnie.

PARADIGM 5

PROVISION 5

Model przeznaczony dla pronatorów ale nie tylko!  Poprzez unikalną konstrukcję, która zapewnia dynamiczne wsparcie, tylko wtedy, kiedy go potrzebujesz, również osoby ze stopą neutralną mogą ich używać. Za kontrolę pronacji odpowiada system GuideRail wykonany ze sprężystej pianki, co przekłada się na “dynamiczną kontrolę pronacji”, w skrócie otrzymujemy wsparcie w momencie dopiero, gdy stopa zaczyna “uciekać” do wewnątrz. Dodatkowo, system InnovArch, łączący sznurowanie z wewnętrzną częścią buta, podtrzymuje stopę i gwarantuje jej pewne trzymanie. Ten model to prawdziwa petarda dla pronatorów!

PROVISION 5

Masz pytanie? Nie wiesz, jaki model Alter wybrać? Sprawdźcie nasze starsze wpisy! 

Odwiedźcie też nasz Facebook i Instagram po więcej info. z życia Altry i jej ambasadorów!