Naturalnebieganie.pl

Artykuły

Autor: Redakcja
Data: 26.07.2020
Prezentacja nowej kolekcji Altra

Buty biegowe Altra – kolekcja jesień/zima 2020

Aktualna, jesienno-zimowa kolekcja, zwiastuje pojawienie się nowości dla biegaczy. Altra kolejny raz ulepszyła dotychczasowe produkty, odpowiadając na potrzeby sportowców. Amerykańska marka robi to w sposób szczególnie cenny dla użytkowników, ponieważ zbiera ich opinie i sugestię, a doświadczony zespół projektantów składający się z aktywnych osób stara się dopasować do oczekiwań rynku. Wiele dobrze znanych i cenionych modeli otrzymało nowy wygląd. Niektóre buty do biegania, jak np. szosowe Escalante zostały „przywrócone do korzeni”, natomiast inne całkowicie zmieniły się poprzez zastosowanie ciekawych technologii i odświeżenie wyglądu. Ponadto, na polski rynek trafiła nowa, interesująca pozycja. Dział butów startowych powiększył się o świeżą propozycję – jest nią szybszy i lżejszy brat Escalante, czyli Escalante Racer. W poniższym przeglądzie zaprezentujemy nowości i interesujące ciekawostki z nowej kolekcji.

Buty do biegania w terenie Altra jesień/zima 2020

Buty biegowe Altra Olympus 4.0

Śmiało można nazwać go prawdziwym klasykiem. Najczęściej sprzedawane buty do biegania Altra przeznaczone na wymagające, górskie wyzwania w trudnych warunkach terenowych. Nowa wersja jest doskonałym połączeniem bardzo dużej amortyzacji i osłony stóp z niewielką wagą i niezbędną wentylacją. Według założyciela marki, Goldena Harpera, Olympus 4.0 jest najlepszą wersją tego modelu w historii! Został zaprojektowany całkowicie od nowa i jest synonimem bardzo dużej jakości w butach trailowych z maksymalną amortyzacją.


Duża amortyzacja jest zagwarantowana dzięki podeszwie 33 mm. Będzie ona sprzymierzeńcem w starciu z ostrymi kamieniami i korzeniami i zapewni doskonałą ochronę stóp, amortyzując wibracje i wstrząsy. Warto zauważyć, że środkowa część działa nieco na zasadzie zawieszenia. Pod mocnym naciskiem palca widać, jak pracuje i ugina się od wpływem przyłożonej siły, co daje wyobrażenie o pracy pod wpływem nacisku stopy. Od poprzedniego modelu odróżnia go także podeszwa, ponieważ stała się bardziej elastyczna. Zapewnia to lepsze czucie terenu i komfortowe przetaczanie stopy w naturalny sposób. Sama podeszwa została wykonana w technologii InnerFlex. Została rozdzielana siatką drobnych rowków, co przyniosło wspomnianą elastyczność, a dodatkowy kanał idący w poprzek stwarza niezależnie od siebie płaszczyzny, które mogą zginać się niezależnie od siebie. Buty biegowe Olympus 4.0 posiadają również poszerzoną podeszwę.  Uformowano ją w swojego rodzaju otok wokół pięty. Gwarantuje to zwiększenie stabilności przydatnej w trudnym terenie. Zewnętrzna podeszwa jest, rzecz jasna, pokryta mieszanką Vibram MegaGrip. Dzięki zastosowaniu tej gumy biegacz otrzymuje lepszą przyczepność, wręcz sklejenie się z podłożem. Kolejną istotną zmianą jest bieżnik. Aktualny model posiada grubszą i mocniejszą kostkę wgryzającą się w teren. Jeśli chodzi o część wierzchnią, to przewiewną, wzmocnioną siateczkę mesh zapewniającą cyrkulację powietrza. Jeśli do środka dostanie się woda, można liczyć na jej szybsze wypłynięcie na zewnątrz, co dodatkowo przekłada się na szybsze wysychanie stopy i samej cholewki. Ostatnią, równie znaczącą zmianą jest inne zaprojektowanie języka. Nie jest już taki gruby, co przekłada się na mniejszą objętość. Cieńsza budowa wsparta wzmocnieniami w newralgicznych miejscach podnosi wydatnie komfort podczas wysiłku, a zasznurowanie jest dokładniejsze i pewne.

Buty do biegania Altra Olympus 4.0 – parametry produktu

AmortyzacjaBardzo duża
Grubość podeszwy33 mm
Drop (różnica spadku między piętą a palcami)0 mm
Typ stopyNeutralna
Waga329 g w rozmiarze 44,5
Rodzaj nawierzchniTeren (błoto, szuter, las, kamienie, skały, leśne ścieżki, polne drogi)
PrzeznaczenieTrening/zawody

Buty biegowe Altra Superior 4.5

To lekki terenowy model przeznaczony na szybsze biegi po wszystkich terenach z wyłączeniem asfaltu. Te buty do biegania trafiają do konkretnego grona osób – tych, którzy nie lubią grubych, naleśnikowatych, mało elastycznych podeszw, a z kolei skupiających się na naturalności ruchu, dobrego czucia podłoża i poszukujących niewielkiej wagi.

Produkt posiada elastyczną i responsywną podeszwę Quantic. Do jej najważniejszych cech należy niska waga skorelowana z amortyzacją wstrząsów. Buty do biegania trailowe są bardzo dobrze dopasowane szczególnie przy pięcie i śródstopiu, m.in. poprzez zintegrowany w połowie z cholewką język. Nie należy jednak mieć obaw, ponieważ okolice palców nadal pozostają szersze, by zapewnić niezbędne miejsce dla naturalnego odczucia. Superior 4.5 charakteryzuje się interesującym bieżnikiem ze względu na głębokie kanaliki i koszteczkę MaxTrac. Dzięki tym zastosowaniom zawodnik otrzymuje większą stabilność i pewność działania nawet na mokrej lub niestabilnej nawierzchni.
W stosunku do poprzednika buty biegowe Superior 4.5 nie doczekały się wielkich zmian. Konstrukcja i bryła nie uległy specjalnym modyfikacjom. Materiał składający się na cholewkę także nie doczekał się metamorfozy, czyli wciąż można tam znaleźć mocną siateczka mesh. Dzięki temu wierzch buta szybko wysycha, a dostająca się do wewnątrz woda wypływa, więc nie powoduje dyskomfortu w czasie wysiłku. Jedyna znacząca zmiana to obniżenie wagi o 22 g w rozmiarze 44,5. Sprawia to, że produkt modelowo pasuje do segmentu lekkich butów trailowych takich jak Brooks Puregrit, Saucony Switchback czy Nike Terra Kiger.

Buty do biegania Altra Superior 4.5 – parametry produktu

AmortyzacjaMała
Grubość podeszwy21 mm
Drop (różnica spadku między piętą a palcami)0 mm
Typ stopyNeutralna
Waga252 g w rozmiarze 44,5
Rodzaj nawierzchniTeren (błoto, szuter, las, kamienie, skały, leśne ścieżki, polne drogi)
PrzeznaczenieTrening/zawody

Buty do biegania po asfalcie Altra jesień/zima 2020

Buty biegowe Altra Escalante 2.5

To jeden z najpopularniejszych butów na asfalt amerykańskiej marki. Lekki i dynamiczny model, który zdobył już uznanie wśród biegaczy na całym świecie tym razem prezentuje się w nowej odsłonie.

W odpowiedzi na płynące od biegaczy uwagi, że wersja 2.0 ma zbyt sztywną cholewkę i zapiętek, w modelu 2.5 zastosowano technologie wykorzystane przy produkcji Escalante 1.5. Biorąc pod uwagę cholewkę, to stworzono ją z gęstszego materiału przy jednoczesnym zachowaniu elastyczności. Ponadto, wykonanie w technologii knit odpowiada za tkanie w sposób umożliwiający swobodny przepływ powietrza i cyrkulację między butem a otoczeniem. Prawdę mówiąc, buty do biegania Altra Escalante nie wymagają wielkich zmian, ponieważ mogłyby stracić uznaną renomę. Zmiana całej cholewki to najważniejsza metamorfoza, jaką można znaleźć w aktualnej wersji. Poza tym, but został delikatnie odchudzony, gdyż stracił 8 g wagi. Tak właściwie, nie jest to ogromna różnica, ponieważ tak lekki but, jakim jest Escalante, nie stwarza dużego pola do popisu do redukcji kolejnych gramów.
Buty biegowe Altra, mimo posiadania stosunkowo cienkiej podeszwy o grubości 24 mm, poprawnie radzą sobie z amortyzacją wstrząsów ze względu na zastosowanie pianki Ego. Jest to pianka charakteryzująca się bardzo dobrym pochłanianiem wstrząsów, zachowując jednak niską wagę oraz oczekiwaną sprężystość. Oprócz tego, cechuje się zwiększoną trwałością, a do tego posiada znacznie większą odporność na ugniatanie niż standardowa pianka Eva. Podeszwa buta gwarantuje dobrą elastyczność na całej swojej długości i daje się zwinąć w rulon. Dzięki temu zapewnia naturalne odczucia z biegu, pozwala właściwie czuć podłoże i poprawnie przetaczać stopę. Escalante 2.5 to wzorcowy but startowy na niemal wszystkie dystanse, jednak będzie odpowiedni także jako but treningowy dla lżejszych osób o mocnym aparacie ruchu.

AmortyzacjaUmiarkowana
Grubość podeszwy24 mm
Drop (różnica spadku między piętą a palcami)0 mm
Typ stopyNeutralna
Waga241 g w rozmiarze 44,5
Rodzaj nawierzchniTwarda (asfalt, beton, kostka brukowa)
PrzeznaczenieTrening/zawody

Buty do biegania Altra Torin 4.5 Plush

Od początku swojego istnienia buty wywoływał duże domysły… Prezentuje się jako bardziej amortyzowana i miękka wersja klasycznego. Na dobrą sprawę jest to specyficzny model zapewniający uczucie posiadania poduszki w podeszwie. Cechuje się miękką cholewką i zapiętkiem, a ponadto, posiada wyściółkę predysponującą go do biegania bez skarpetek.

Nowe buty biegowe Altra są przede wszystkim zdecydowanie lżejsze od poprzednika. Ważą aż 30 g mniej, co stanowi dość istotną metamorfozę. Dzięki temu bliżej mu do swojego młodszego brata, czyli Torina 4.0, jeśli chodzi o kategorię wagową. Kolejna istotna zmiana zaszła w zaprojektowaniu podeszwy. W wersji 4.5 cechuje się ona większą sprężystością, co naturalnie przekłada się na bardziej dynamiczne odbicie. Metamofroza została zastosowana ze względu na sugestie biegaczy twierdzących, że Torin Plush jest zbyt „kapciowaty” i zwyczajnie za miękki. Mimo iż w obu butach była zastosowana technologia Quantic, w modelu Torin 4.5 Plush, jest ona znacznie bardziej responsywna i sprężysta. Dzięki tym zastosowaniom but może być wykorzystany jako startówka dla osób poszukujących zarówno lekkości i jak większej amortyzacji. Buty do biegania Torin 4.5 Plush są w jednej kwestii podobne do m.in. Timp 2.0 i Lone Peak 4.5. Warto zauważyć pewien trend – model mimo lepszego dopasowania przy śródstopiu i okolicy pięty nadal posiada szeroki przód ze względu na technologię FootShape. W połączeniu z tkaną cholewką w technologii knit finalnie tworzy się bardzo interesująca propozycja. Zestawiając tę wersję z poprzednią, widać także zmianę w języku. Zrezygnowano z grubego kawałka materiału i zastąpiono go cienkim panelem z pogrubieniami w najważniejszych miejscach.

Buty biegowe Torin 4.5 Plush – parametry produktu

AmortyzacjaDuża
Grubość podeszwy28 mm
Drop (różnica spadku między piętą a palcami)0 mm
Typ stopyNeutralna
Waga258 g w rozmiarze 44,5
Rodzaj nawierzchniTwarda (asfalt, beton, kostka brukowa)
PrzeznaczenieTrening/zawody

Buty do biegania Paradigm 5.0

To najbardziej amortyzowany but przeznaczony na asfalt spośród produktów marki Altra, który w Polsce zyskuje coraz bardziej na znaczeniu. Wersja 5.0 to kolejna odsłona modelu będącego odpowiedzią na zmęczone stopy uczestników ultramaratonu Badwater 135. Krótko mówiąc – buty biegowe do zadań specjalnych!

Podeszwa z pianki Ego o grubości 30 mm charakteryzuje się znakomitym pochłanianiem wstrząsów, a jej żywotność jest dłuższa niż w przypadku modeli, w których zastosowano standardową piankę Eva. Altra poleca ten model szczególnie osobom potrzebującym wsparcia i kontroli pronacji. Szyna GuideRail odpowiada za gwarancję poprawnego toru ruchu, a jej wykonanie z elastycznego materiału zapewnia bardzo duży komfort. Szeroka podeszwa wraz z systemem StabiliPods gwarantuje oczekiwaną stabilność w czasie wysiłku i ogranicza ruch stopy na wymagających nawierzchniach. Mimo iż waga w stosunku do modelu 4.5 pozostała niezmienna (318 g w rozmiarze 44,5) to buty biegowe Paradigm 5.0 sprawiają wrażenie znacznie lżejszych i bardziej zrywnych. Metamorfozie uległa cholewka oraz podeszwa, co przekłada się na lepsze odczucia podczas biegu i redukuje „toporność” występującą w Paradigmie 4.5. Na ten model przyjaznym okiem zerkną przede wszystkim ciężsi biegacze potrzebujący maksymalnej amortyzacji oraz asfaltowi biegacze ultra.

Buty do biegania Altra Paradigm 5.0 – parametry produktu

AmortyzacjaBardzo duża
Grubość podeszwy30 mm
Drop (różnica spadku między piętą a palcami)0 mm
Typ stopyNeutralna
Waga318 g w rozmiarze 44,5
Rodzaj nawierzchniTwarda (asfalt, beton, kostka brukowa)
PrzeznaczenieTrening/zawody

Buty biegowe Altra Escalante Racer

Producent postanowił odnieść się do biegaczy oceniających „zwykłe” Escalante jako zbyt miękkie jako but startowy. Wypuszczany dotychczas w specjalnych kolekcjach z okazji najważniejszych maratonów na świecie Escalante Racer od teraz staje się powszechnie dostępny i zagościł na stałe w marki Altra.

Odchudzona podeszwa o grubości 22 mm także została wykonana, ale jest nieco bardziej trwała. Zapewnia szybsze i jeszcze mocniejsze odbicie. But jest podręcznikowym przykładem startówki, która znajdzie zastosowanie na każdym dystansie od 5 km aż do maratonu. Dodatkowo, z tej propozycji mogą skorzystać także lżejsi biegacze szukający propozycji na szybsze treningi. Elastyczna podeszwa pracuje w każdej płaszczyźnie i daje zwinąć się w rulon. Efektem tego jest właściwe czucie podłoża i bardzo dobre przetoczenie stopy w ruchu. Warto zwrócić uwagę także na cholewkę, która jest wykonana z siateczki mesh wykorzystywanej także w produkcji innych modeli Altra. Cechuje się przewiewnością, wpływem na lekkość buta oraz dobrą przepuszczalność powietrza. Pozwala to na swobodną cyrkulację powietrza między butem a otoczeniem, co ma szczególne znaczenie w czasie zawodów w gorący dzień. Buty do biegania Escalante Racer to prawdziwy „lightweight” – 209 g w rozmiarze 44,5 dobitnie wskazuje, że mamy do czynienia a prawdziwą wagą ultralekką. W połączeniu z zerowym dropem Racer wręcz zachęca biegacza do tego, by przyspieszył!

Buty biegowe Altra Escalante Racer – parametry produktu

AmortyzacjaMała
Grubość podeszwy22 mm
Drop (różnica spadku między piętą a palcami)0 mm
Typ stopyNeutralna
Waga209 g w rozmiarze 44,5
Rodzaj nawierzchniTwarda (asfalt, beton, kostka brukowa)
PrzeznaczenieZawody/sporadycznie trening