Naturalnebieganie.pl

Artykuły

Autor: Redakcja
Data: 17.01.2022
Wiosna z Altrą – co nas czeka w nowym sezonie?

Zbliżająca się wiosenno-letnia kolekcja niesie ze sobą wiele nowości. Marka Altra przygotowuje zmiany zarówno w kwestii butów trailowych, jak i asfaltowych. Warto zwrócić uwagę, że ewolucji nie uległy tylko poszczególne modele, ale i technologie związane z najbardziej charakterystycznymi filarami marki Altra.

FootShape

O tym, czym jest FootShape, mówiliśmy już wielokrotnie, jednak ci biegacze, którzy z butami Altra mają do czynienia po raz pierwszy, przedstawiamy krótki zarys tej technologii.

FootShape to ukształtowanie buta polegające na jego poszerzaniu się ku przodowi – zupełnie tak samo, jak wygląda ludzka stopa. Takie zastosowanie ma na celu zapobiec powstawaniu otarć i efektu ściśniętych palców oraz schodzących paznokci. Korzystnie wpływa to na komfort i wygodę użytkowania, a także samo zdrowie biegaczy.

Przez długie lata FootShape był wyłącznie w jednej wersji, ale od 2022 będziemy mieli do czynienia z trzema możliwościami – Classic, Medium, Form.

Pierwsza z nich to dobrze znany od samego początku istnienia marki tradycyjny kształt i przy tym najszerszy z całej gamy. Natomiast Form ściśle dolega do stopy, jest najbardziej dopasowany, ale w dalszym ciągu poszerza się ku przodowi, dlatego pozwala otrzymać niezbędne miejsce na palce, którego oczekuje każdy biegacz wybierający markę Altra.

Range of footshape

Pianka Altra Ego

Każda firma z najwyższej półki, jeśli chodzi o buty biegowe, posiada w swojej ofercie „superpiankę”. Jeden producent nazywa ją React, inny określa mianem Boost, natomiast Altra może pochwalić się swoją autorską mieszanką – Ego.

Pianka ta od lat występuje w takich modelach jak Escalante czy Paradigm. Do jej najważniejszych cech należą niska waga, miękkość i sprężystość. Gwarantuje dużą wygodę użytkowania i przy tym jest bardzo dynamiczna.

Nadchodząca kolekcja wiosna/lato 2022 zwiastuje, podobnie jak w przypadku FootShape, rozszerzenie oferty w zakresie pianki Ego. Od teraz będziemy spotykać się z nazewnictwem Ego, Ego Max i Ego Pro. Pierwsza z nich, podstawowa, pozostaje bez żadnych zmian.

Ego Max to nowość, którą producent określa jako luksusowa. Jest ona bardziej miękka i sprężysta, a także cechuje się wydłużoną żywotnością. Jeśli chodzi o piankę Ego Pro, to znajduje ona zastosowanie w najszybszych modelach. Buty do biegania, które są w nią wyposażone, będą zapewniać doskonałą amortyzację, jeszcze bardziej dynamiczne odbicie przy zachowaniu niezrównanej lekkości.

Altra Ego Foam Family

Buty do biegania w terenie Altra Mont Blanc

Absolutna nowość w trailowej familii Altra. Producent określa ją jako świetny model startowy na każdym dystansie w terenie.

Posiada bardzo dobrą amortyzację na poziomie 30 mm ma za zadanie osłaniać przed kamieniami i korzeniami. Podeszwę wykonano ze wspomnianej wyżej, superpianki Ego Max, dlatego Mont Blanc cechuje się sprężystością i dynamiką przy każdym kroku.

Sama cholewka jest cienka, miękka i przewiewna. Dzięki tym właściwościom dobrze odprowadza wodę i szybko wysycha, a przy tym charakteryzuje się oddychalnością i przepuszczalnością powietrza.

Bieżnik jest pokryty mieszanką Vibram Life Base mającą za zadanie dbać o trakcję i przyczepność nawet w najtrudniejszym terenie.

Jeśli chodzi o wagę, to buty biegowe Altra Mont Blanc mają 280 g dla rozmiaru 44,5.

Altra Mont Blanc

Buty do biegania Altra Vanish C

Buty z karbonową płytką na rynku biegowym stają się coraz popularniejsze, robiąc tym samym prawdziwą furorę.

Najnowsza kolekcja Altra to odpowiedź na propozycje innych marek poprzez pojawienie się kolejnej nowości w portfolio marki – przedstawiamy Vanish C.

Karbon ma za zadanie oddawać energię przy kontakcie stopy z podłożem, a łącząc to z podeszwą wykonaną z najwyższą pianką Ego Pro, finalnie otrzymujemy ultralekkie (206 g dla rozmiaru 44,5) i dynamiczne buty biegowe.

Model jest przeznaczony do zawodów na twardej nawierzchni. Uwagę zwraca także duża amortyzacja (33 mm), co pozwala na pełen komfort także na dystansie maratonu.

Altra Vanish C

Buty do biegania w terenie Altra Lone Peak 6

Jeden z absolutnych bestsellerów marki, którego każda kolejna odsłona cieszy się niesłabnącą popularnością i zainteresowaniem.

W ofercie Altra znajduje się od samego początku, a wiosenno-jesienna kolekcja zwiastuje pojawienie się nowej wersji.

Lone Peak 6 posiada podeszwę o grubości 25 mm wykonaną, podobnie jak wcześniej, z pianki Ego. Dobrze znany bieżnik Trail Claw jest tradycyjnie pokryty gumową mieszanką Max Trac dbającą o dobrą przyczepność w niesprzyjających warunkach.

W stosunku do poprzedniego modelu nie pojawiło się tu wiele zmian. Buty trailowe przeszły raczej kosmetyczny lifting i zostały delikatnie odświeżone. Istotną różnicą jest na pewno waga, która spadła o 18 g. Dzięki temu ważą teraz 300 g dla rozmiaru 44,5.

Altra Lone Peak 6

Buty do biegania w terenie Altra Timp 4

Po Olympusie i Lone Peaku najpopularniejszy model wśród butów trailowych Altra. Nowość w ofercie, czyli Timp 4, zapowiada się niezwykle ciekawie!

Jeśli chodzi o najważniejsze zmiany, to warto zwrócić uwagę na podeszwę. Tym razem biegacz otrzymuje piankę Ego Max, co znacząco podnosi jego komfort i sprężystość.

Ponadto, zwiększyła się też amortyzacja, która w „czwórce” będzie na poziomie 30 mm, dlatego można oczekiwać lepszej ochrony dla stóp nawet na długim dystansie.

Cholewka jest wykonana z przewiewnej siateczki Mesh – dobrze oddychającej i przepuszczającej powietrze.

Buty biegowe terenowe ważą 308 g dla rozmiaru 44,5.

Altra Timp 4

Buty biegowe Altra Rivera 2

Model pojawił się w ofercie dopiero w tym roku, ale już teraz śmiało można go określić trafionym pomysłem. Zyskał fanów dzięki swojej szybkości, dynamiczności i lekkości.

To typowy model treningowo-startowy o szerokim spektrum zastosowaniu. Rivera 2 w dalszym ciągu będzie oferować 26 mm amortyzacji i podeszwę z pianki Ego. W stosunku do pierwowzoru zmieniła się nieco cholewka, ponieważ popracowano nad jej oddychalnością i pewniejszym dopasowaniem do stopy.

Szosowy model Altra uległ także odchudzeniu, ponieważ najnowsza wersja waży 250 g dla rozmiaru 44,5.

Altra Rivera 2

Buty biegowe Altra Provision 6

Ten model przeszedł chyba największą metamorfozę w stosunku do swojego poprzednika.

Provision 6 został zmieniony tak, by stać się jedną z najciekawszych asfaltowych propozycji. Altra postawiła na piankę Ego i grubość podeszwy 28 mm. Sama cholewka została całkowicie przeprojektowana, gwarantując lepszą oddychalność.

Buty do biegania są przeznaczone dla osób o stopie neutralnej, lecz także dla pronatorów.

Warta uwagi technologia GuideRail działa tylko, kiedy zachodzi taka potrzeba, czyli w momencie „uciekania” stopy.

Waga wynosi 287 g dla rozmiaru 44,5.

Altra Provision 6
Kategorie: